Tatovering

Słowo tatuaż (tatovering) oznacza znak lub malowidło i jest wykonywany przez ludzkość praktycznie od początku jej istnienia, niezależnie od miejsca zamieszkania, rasy, czy kultu religijnego. Poszczególne tatuaże różniły się tylko tym, że przybierały odmienne znaczenia w różnych zakątkach na Ziemi i na przestrzeni wieków. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że każda grupa, która stosowała nanoszenie znaków i malowideł na skórę lub też pod nią kierowała się przeróżnymi aspektami. W starożytnej Grecji tatuaże stosowano, by oznaczać i wyróżnić w ten sposób szpiegów, w Rzymie natomiast kryminalistów, a także niewolników. Często tatuaż pojawiał się również wśród plemion, dzięki czemu można było odróżnić ich przynależność, można więc powiedzieć, że związany był ściśle z ich tradycjami i rytuałami. W wielu kulturach sztuka ta była zarezerwowana jedynie dla nielicznych, na przykład oznaczano tak najdzielniejszych wojowników. Takie działanie najbardziej rozpowszechnione było wśród kultur polinezyjskich, gdzie aby móc wykonać tatuaż, trzeba było zabić wroga i zdobyć jego głowę. Dopiero taki czyn uprawniał do odznaczenia się tatuażem i wyróżnić od innych członków danego środowiska. Znane są również inne przypadki stosowania tatuaży (tatoveringer). Miały one na przykład chronić przed chorobami lub też sugerować jakim zajęciem para się dany człowiek.

Tatoveringer 

Historia tatuaży jest z całą pewnością bardzo bogata i warto do niej sięgnąć, gdy chcemy się dowiedzieć czegoś więcej na temat jak się on zmieniał na przestrzeni lat, jakie formy przybierał i kto mógł sobie na niego pozwolić. Techniki wykonywania tatuażu również zmieniły się nie do poznania. Pomijając sposoby i techniki, gdy tatuaże jedynie malowano na skórze, to jeżeli chodzi o zdobienia, które na ciele miały pozostać już na stałe, początkowo ich wykonywanie wyglądało bardzo prymitywnie. Nanoszono sadzę lub podobny naturalny składnik (który barwił) w głąb rany lub specjalnie robione otwory na skórze. Używano do tego ostrych szponów lub kłów dzikich zwierząt, by wzór był jak najdokładniej i precyzyjnie naniesiony. Nie było też gamy kolorów, jaką mamy dostępną aktualnie i na ogół tatuaże były w kolorze czarnym.

Był czas, gdy w naszej kulturze tatuaż był tematem tabu, a tatuowali się na ogół jedynie przestępcy i osoby związane ze środowiskiem przestępczym i mafijnym. Na szczęście czasy się zmieniają, poglądy co do tatuowania uległy diametralnej zmianie i aktualnie z salonów tatuażu (tatoveringsstudio) korzysta każdy, kto tylko ma na to ochotę. Wzornictwo również niesamowicie ewoluowało, teraz to nie tylko proste i czarne wzory, które pokrywają nasz skórę, a jest to wręcz sztuka artystyczna. Aktualnie nie ma żadnego ograniczenia i możemy wytatuować sobie dosłownie wszystko, zarówno symbole i znaki w dowolnych kolorach, jak i wielobarwne i wielotematyczne motywy, a nawet nanieść całe obrazy czy pejzaże. Zatarły się też ograniczenia co do wieku. Początkowo z takiej możliwości ozdabiania ciała korzystali raczej ludzie młodzi, teraz to już nie reguła. W studiach tatuażu można spotkać niesamowitą ilość osób w naprawdę różnym wieku i to jest właśnie piękne, że zatraca się powoli ta bariera między pokoleniami.

© BADMOJOTATTOO 2018 WARSZAWA, LUBLIN, GDAŃSK

AGENCJA SEO UNIT WARSZAWA